Menu

Aktualności

Działalność PSP woj. łódzkiego w 2017 roku – narada roczna

16 lutego 2018
Tekst: Rafał Kowalski

14 lutego br. w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Łodzi dokonano podsumowania działalności Państwowej Straży Pożarnej województwa łódzkiego za 2017 rok. Naradzie przewodniczył prof. Zbigniew Rau Wojewoda Łódzki.

Podsumowując działania jednostek organizacyjnych PSP w województwie łódzkim, st. bryg. Jarosław Wlazłowski zaznaczył, że w 2017 roku strażacy interweniowali ponad 38 tysięcy razy. Zegar operacyjny wskazał 105 interwencji na dobę, co dało interwencję strażaków średnio co 14 minut. Średni czas usuwania skutków zdarzeń wynosił 45 minut.

Najbardziej wymagające akcje ratowniczo-gaśnicze, jakie wydarzyły się w 2017 roku to karambol na autostradzie A1 26 stycznia, w którym zderzyło się 76 samochodów i ranne zostały 34 osoby (jedna zmarła w szpitalu); pożar w fabryce płyt wiórowych w Wieruszowie o pow. 900 m2; front burzowy 10 sierpnia, który przyczynił się do 2928 interwencji oraz orkan Ksawery, który 6 października skutkował podjęciem 3653 interwencji.

Na 2018 rok zaplanowano i kontynuowane są nowe inwestycje, w tym polegające na pozyskaniu działki pod budowę jednostki ratowniczo-gaśniczej w dzielnicy Widzew-Olechów, budowie Bazy Ratownictwa Wodnego PSP w Ostrowie Warckim przy zbiorniku Jeziorsko oraz termomodernizacji KP PSP w Łowiczu.

W 2017 r. ponownie zorganizowana została akcja edukacyjna, mająca na celu podnoszenie świadomości społecznej w zakresie zagrożeń, jakie niosą ze sobą pożary czy też tlenek węgla. Kampania przebiegała dwuetapowo: na poziomie lokalnym w 6 wybranych powiatach oraz na poziomie wojewódzkim – w postaci festynu edukacyjnego w centrum Łodzi. Podczas akcji przekazano nieodpłatnie 1700 czujek dymu i tlenku węgla.

W ramach prewencji społecznej 19 sierpnia zorganizowano wspólnie z Polskimi Kolejami Państwowymi SA akcję „Bezpieczne wakacje”, której celem było podnoszenie świadomości na temat zagrożeń podczas podróży w okresie letnich wakacji oraz sposobów przeciwdziałania niebezpiecznym sytuacjom. W hali dworca prowadzone były szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy i posługiwania się defibrylatorem automatycznym (AED). Podróżni i odwiedzający dworzec mogli zasięgnąć u strażaków rad związanych z bezpieczeństwem zarówno podczas wakacji, jak i w codziennym życiu.

Ważnym wydarzeniem w 2017 roku było otwarcie pierwszych sal edukacyjnych „Ognik” ­- 15 listopada w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim oraz 21 grudnia w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu. Powstały one w ramach rządowego programu „Bezpieczna +”, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa uczniów oraz kształtowanie ich wiedzy i świadomości na temat zagrożeń i umiejętności zachowania się w przypadku ich wystąpienia.

Wojewoda Łódzki, który przemawiając podkreślił jak bardzo na przestrzeni ostatnich lat rozwinęliśmy się cywilizacyjnie i jak zmienił się klimat, czego konsekwencją są nowe oblicza zagrożeń, będące kolejnym wyzwaniem dla strażaków województwa łódzkiego. Dodał także, że wdzięczność i uznanie społeczeństwa jest tym, co zobowiązuje władze publiczne do rzeczy oczywistych – do tego by nowych inwestycji i sprzętu, które posłużą strażakom w zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, było coraz więcej.

Miłym akcentem na zakończenie narady było wręczenie funkcjonariuszom PSP listów okolicznościowych za zaangażowanie w służbie, osiągnięcia i aktywną działalność sportową.

W naradzie rocznej Państwowej Straży Pożarnej uczestniczyli także parlamentarzyści ziemi łódzkiej: Pani Alicja Kaczorowska posłanka na Sejm RP, Pan Marek Matuszewski poseł na Sejm RP, Pan Piotr Polak poseł na Sejm RP, Pan Tadeusz Woźniak poseł na Sejm RP oraz szefowie i przedstawiciele służb mundurowych województwa łódzkiego.

 

Tekst i zdjęcia: KW PSP w Łodzi.

Galeria zdjęć
Zobacz również
Pożar domu jednorodzinnego przy ul. Niepołomickiej
14 lutego 2018
Pożar kontenerów z bateriami przy ul. Pryncypalnej w Łodzi
7 lutego 2018

Nabór do PSP

Sprawdź czy zbliża się nabór dla kandydatów na strażaków w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

Jakie warunki musi spełniać kandydat na strażaka?

  • nie był karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzysta z pełni praw publicznych,
  • posiada co najmniej wykształcenie średnie,
  • jest zdolny do pełnienia służby zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się o aktualnych ofertach pracy.

Dołącz do naszego zespołu i pomagaj innym już dziś!!

Kliknij poniżej aby poznać szczegóły.
Skip to content