Menu

Aktualności

Informacja o działaniach polskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej

18 stycznia 2010
Tekst: Rafał Kowalski

Informacja o działaniach polskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej
Sytuacja na godzinę 08:30 dnia 16.01.2010r. W dniu 15-01-2010r. o godzinie 11:38 z lotniska Okęcie w Warszawie do Haiti odleciał samolot Tu-154 z polską Grupą Poszukiwawczo Ratowniczą. Grupa składa się z 54 ratowników Państwowej Straży Pożarnej oraz z psami. Ratownicy zabrali ze sobą 4 tony specjalistycznego sprzętu. Przelot trwał 15 godzin. Zgodnie z planem lotu wykonano 2 międzylądowania w celu uzupełnienia zapasu paliwa. Pierwsze z nich miało miejsce w m. Keflavik (Islandia) o godz. 15:15, a drugie w m. Bangor (USA) o godz. 21:35. Z uwagi na brak możliwości wylądowania na Haiti polski samolot wylądował w dniu 16-01-2010r. o godzinie 02:37 w San Domingo na Dominikanie. Dokonano rozładunku samolotu. Trwa odprawa celno paszportowa. Na lotnisko przybył konsul honorowy wraz z tłumaczem, który otoczył grupę opieką. Trwa przygotowanie transportu w celu przewiezienia Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z San Domingo do Port au Prince
Informacja o działaniach polskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej Sytuacja na godzinę 11:00 dnia 17.01.2010r.
Polska ciężka Grupa Poszukiwawczo Ratownicza jest w dalszym ciągu w drodze z Santo Domingo do Stolicy Haiti Porto-au-Prince. Podróż kontynuowana jest wynajętymi przez naszych ratowników środkami transportu tj autobusem oraz samochodem ciężarowym, którym transportowany jest sprzęt. Obecnie tj o godzinie 05:00 czasu lokalnego znajdują się oni na granicy łączącej Dominikanę z Haiti. Granica ta jest zamknięta do godziny 06:00 czasu lokalnego z uwagi na obowiązujący 3 stopień bezpieczeństwa wg ONZ. Bezpieczeństwo naszej grupy zapewniają funkcjonariusze BOR. Po otworzeniu granicy dalsza podróż biedzie kontynuowana wraz z grupą lekarzy i ratowników medycznych innej misji. Do pokonania pozostaje ok. 70 km. Dotarcie polskich ratowników odbywa się jedyną istniejącą droga na , której występuje bardzo duże natężenie ruchu oraz poważnie uszkodzona jest jej infrastruktura. Niektóre odcinki zagrożone są także osunięciami ziemi. Sytuacja jest dynamiczna i bardzo trudno jest jednoznacznie określić o, której godzinie uda się naszym ratownikom ostatecznie dotrzeć na miejsce działań ratowniczych. W podobnej sytuacji jest kilka innych grup ratowniczych. Pomimo wcześniejszych uzgodnień naszej grupie nie udało się skorzystać z samolotu wojskowego USA. Na bieżąco utrzymywana jest wymiana informacji pomiędzy Krajowym Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności w Warszawie a Centrum Monitoringu i Informacji ( MIC) Unii Europejskiej w Brukseli.
Informacja o działaniach polskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej Sytuacja na godzinę 16:00 dnia 17.01.2010r.
Ok. godz. 09:30 czasu lokalnego Polska Grupa Poszukiwawczo Ratownicza dotarła do Stolicy Haiti Port-au-Prince. Podróż utrudniona była bardzo złym stanem tej jedynej drogi wiodącej z Santo Domingo jak również wysokim natężeniem ruchu. Grupa została włączona do planu działań przez międzynarodowe centrum koordynacji. Przewiduje się, że w przeciągu kilkudziesięciu min ratownicy przystąpią do działań. Nastąpi to niezwłocznie po przydzieleniu konkretnych zadań i rejonu działania. Według informacji uzyskanych od Dowódcy Polskiej Grupy Ratowniczej wraz z naszymi ratownikami na miejscu prowadzi działania poszukiwawczo-ratownicze ok. 1800 ratowników z różnych krajów, którzy wspomagani są przez specjalnie wyszkolone psy w liczbie 170. Ze względów bezpieczeństwa działania będą prowadzone do zapadnięcia zmroku.

Zobacz również
Wypadek na ulicy Wyszyńskiego.
21 grudnia 2009
Konkurs na najlepszego strażaka PSP województwa łódzkiego
17 grudnia 2009

Nabór do PSP

Sprawdź czy zbliża się nabór dla kandydatów na strażaków w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

Jakie warunki musi spełniać kandydat na strażaka?

  • nie był karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzysta z pełni praw publicznych,
  • posiada co najmniej wykształcenie średnie,
  • jest zdolny do pełnienia służby zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się o aktualnych ofertach pracy.

Dołącz do naszego zespołu i pomagaj innym już dziś!!

Kliknij poniżej aby poznać szczegóły.
Skip to content