Informacja o działaniach polskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej
Informacja o działaniach polskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej
Sytuacja na godzinę 08:30 dnia 16.01.2010r. W dniu 15-01-2010r. o godzinie 11:38 z lotniska Okęcie w Warszawie do Haiti odleciał samolot Tu-154 z polską Grupą Poszukiwawczo Ratowniczą. Grupa składa się z 54 ratowników Państwowej Straży Pożarnej oraz z psami. Ratownicy zabrali ze sobą 4 tony specjalistycznego sprzętu. Przelot trwał 15 godzin. Zgodnie z planem lotu wykonano 2 międzylądowania w celu uzupełnienia zapasu paliwa. Pierwsze z nich miało miejsce w m. Keflavik (Islandia) o godz. 15:15, a drugie w m. Bangor (USA) o godz. 21:35. Z uwagi na brak możliwości wylądowania na Haiti polski samolot wylądował w dniu 16-01-2010r. o godzinie 02:37 w San Domingo na Dominikanie. Dokonano rozładunku samolotu. Trwa odprawa celno paszportowa. Na lotnisko przybył konsul honorowy wraz z tłumaczem, który otoczył grupę opieką. Trwa przygotowanie transportu w celu przewiezienia Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z San Domingo do Port au Prince
Informacja o działaniach polskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej Sytuacja na godzinę 11:00 dnia 17.01.2010r.
Polska ciężka Grupa Poszukiwawczo Ratownicza jest w dalszym ciągu w drodze z Santo Domingo do Stolicy Haiti Porto-au-Prince. Podróż kontynuowana jest wynajętymi przez naszych ratowników środkami transportu tj autobusem oraz samochodem ciężarowym, którym transportowany jest sprzęt. Obecnie tj o godzinie 05:00 czasu lokalnego znajdują się oni na granicy łączącej Dominikanę z Haiti. Granica ta jest zamknięta do godziny 06:00 czasu lokalnego z uwagi na obowiązujący 3 stopień bezpieczeństwa wg ONZ. Bezpieczeństwo naszej grupy zapewniają funkcjonariusze BOR. Po otworzeniu granicy dalsza podróż biedzie kontynuowana wraz z grupą lekarzy i ratowników medycznych innej misji. Do pokonania pozostaje ok. 70 km. Dotarcie polskich ratowników odbywa się jedyną istniejącą droga na , której występuje bardzo duże natężenie ruchu oraz poważnie uszkodzona jest jej infrastruktura. Niektóre odcinki zagrożone są także osunięciami ziemi. Sytuacja jest dynamiczna i bardzo trudno jest jednoznacznie określić o, której godzinie uda się naszym ratownikom ostatecznie dotrzeć na miejsce działań ratowniczych. W podobnej sytuacji jest kilka innych grup ratowniczych. Pomimo wcześniejszych uzgodnień naszej grupie nie udało się skorzystać z samolotu wojskowego USA. Na bieżąco utrzymywana jest wymiana informacji pomiędzy Krajowym Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności w Warszawie a Centrum Monitoringu i Informacji ( MIC) Unii Europejskiej w Brukseli.
Informacja o działaniach polskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej Sytuacja na godzinę 16:00 dnia 17.01.2010r.
Ok. godz. 09:30 czasu lokalnego Polska Grupa Poszukiwawczo Ratownicza dotarła do Stolicy Haiti Port-au-Prince. Podróż utrudniona była bardzo złym stanem tej jedynej drogi wiodącej z Santo Domingo jak również wysokim natężeniem ruchu. Grupa została włączona do planu działań przez międzynarodowe centrum koordynacji. Przewiduje się, że w przeciągu kilkudziesięciu min ratownicy przystąpią do działań. Nastąpi to niezwłocznie po przydzieleniu konkretnych zadań i rejonu działania. Według informacji uzyskanych od Dowódcy Polskiej Grupy Ratowniczej wraz z naszymi ratownikami na miejscu prowadzi działania poszukiwawczo-ratownicze ok. 1800 ratowników z różnych krajów, którzy wspomagani są przez specjalnie wyszkolone psy w liczbie 170. Ze względów bezpieczeństwa działania będą prowadzone do zapadnięcia zmroku.