Menu

Aktualności

IX Międzynarodowe i XIII Ogólnopolskie Manewry Ratownictwa Wysokościowego Solina 2013

4 listopada 2013
Tekst: Rafał Kowalski

Organizatorem manewrów było Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności KG PSP wraz z Podkarpacką Komendą Wojewódzką PSP w Rzeszowie oraz Komendami Powiatowymi PSP w Lesku i Ustrzykach Dolnych.  W ćwiczeniach wzięło udział prawie 100 ratowników wysokościowych: przedstawiciele grup wysokościowych Państwowej Straży Pożarnej z całego kraju, Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, Ochotniczych Straży Pożarnych. Wraz ze strażakami ćwiczyli ratownicy z Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Polskiego Związku Alpinizmu, Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej, Straży Granicznej, Organizacji Techników Dostępu Linowego, dowództwa Sił Powietrznych, Służby Ratownictwa Lotniczego, Szkoły Szybowcowej Bezmiachowa. Na miejscu obecni byli ratownicy wysokościowi z: Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Niemiec, Danii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Komendę Miejską PSP w Łodzi reprezentowali  starszy instruktor ratownictwa wysokościowego kpt. Dariusz Stańczak oraz starszy ratownik wysokościowy mł. kpt. Artur Kijanka.
Podczas manewrów przećwiczono kilka epizodów:

„nieprzytomny poszkodowany wisi na zaporze” – pracownik podczas prac konserwacyjnych na wysokości 1/2 zapory w Solinie po stronie zrzutowej nagle zasłabł i wisi na linie, brak kontaktu z poszkodowanym – nieprzytomny. Następuje zatrzymanie oddechu i akcji serca; „konserwator zasuwy” – pracownik podczas prac malarskich na ramieniu zasuwy wskutek nieostrożności spadł z metalowego elementu, uderzając o zasuwę. Wisi na zabezpieczeniu linowym, skarży się na ból w kończynie dolnej prawej oraz w klatce piersiowej – przytomny; „szybowiec między drzewami” – szybowiec zawisł w koronach drzew na wysokości ok. 15 metrów w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych. W środku znajduje się przytomna osoba ze złamaną ręką; „koparka na dnie rozpadliny” – podczas prac na dno rozpadliny w kopalni osunęła się koparka z operatorem. Koparka uległa uszkodzeniu. Operator prawdopodobnie ma złamaną nogę, jest nieprzytomny.


 

Galeria zdjęć
Zobacz również
Wyniki Zawodów Grup Ratownictwa Wysokościowego
18 października 2013
Nowy plan szczegółowy „I Sympozjum Ratownictwa Wysokościowego i Ochrony Pracy na Wysokości”
14 października 2013

Nabór do PSP

Sprawdź czy zbliża się nabór dla kandydatów na strażaków w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

Jakie warunki musi spełniać kandydat na strażaka?

  • nie był karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzysta z pełni praw publicznych,
  • posiada co najmniej wykształcenie średnie,
  • jest zdolny do pełnienia służby zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się o aktualnych ofertach pracy.

Dołącz do naszego zespołu i pomagaj innym już dziś!!

Kliknij poniżej aby poznać szczegóły.
Skip to content