Menu

Aktualności

Misja ratownicza w Libanie zakończona

13 sierpnia 2020
Tekst: Łukasz Górczyński

Od 6 sierpnia 2020 roku polscy strażacy w ramach Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności przebywali z misją ratowniczą w Bejrucie. Polscy strażacy z grupy MUSAR POLAND mają w swoim składzie wybitnych specjalistów w dziedzinie poszukiwań i ratownictwa. Lekarze, ratownicy medyczni, eksperci od zagrożeń wybuchowych, biologicznych, radiacyjnych i chemicznych, a także ratownicy z psami szkolonymi do działań poszukiwawczych na gruzowisku. Wśród 39 ratowników, którzy ruszyli z pomocą do stolicy Libanu znalazło 16 strażaków z SGPR „Łódź”.

Po rozłożeniu bazy usytuowanej 300 metrów od epicentrum wybuchu i odprawie z miejscowymi władzami strażacy razem z czworonożnymi ratownikami ruszyli na poszukiwania do kolejnych stref w miejscu katastrofy. Działając w piekielnym upale ratownicy ustalali miejsca, w których mogły znajdować się osoby które ucierpiały w eksplozji. W czasie misji strażacy z grupy MUSAR przy udziale psów ratowniczych poszukiwali osób uwięzionych w gruzowiskach. Warto zaznaczyć że, Polacy objęli swoimi działaniami największą z wyznaczonych przez miejscowe władze stref i poza Francuzami byli jedyną zagraniczną ekipą ratowniczą, która otrzymała zgodę na prowadzenie działań w strefie cywilnej.

Działania poszukiwawczo-ratownicze w Bejrucie zakończone zostały w niedzielę. Na koniec władze zorganizowały konferencję prasowa z udziałem dowódców międzynarodowych grup poszukiwawczo-ratowniczych, które prowadziły działania w strefach po wybuchu.

Polscy strażacy przygotowali także transport materiałów i sprzętu do walki z koronawirusem. Pomoc zorganizowało Ministerstwo Zdrowia. Materiały trafiły do Bejrutu w poniedziałek na pokładzie samolotu który, poleciał zabrać ratowników do kraju.

10 sierpnia 2020 roku przed godziną 20 strażacy wylądowali na stołecznym lotnisku. Po powitaniu przez komendanta głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka i jego zastępcę nadbryg. Adama Koniecznego odbyła się konferencja prasowa. Następnie strażacy biorący udział w libańskiej misji odjechali do miejsca odpoczynku i zgodnie z procedurami odbyli obowiązkowe po tego typu misjach badania lekarskie.

Łódzka grupa strażaków wróciła do domów 12 sierpnia br. zaraz po spotkaniu z kierownictwem Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. St. bryg. Grzegorz Janowski łódzki komendant  wojewódzki podziękował strażakom za profesjonalizm i reprezentowanie województwa łódzkiego w misji polskiej grupy poszukiwawczo – ratowniczej USAR Poland.

Tekst na podstawie: KG PSP

Zdjęcia: KW PSP w Łodzi

Nabór do PSP

Sprawdź czy zbliża się nabór dla kandydatów na strażaków w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

Jakie warunki musi spełniać kandydat na strażaka?

  • nie był karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzysta z pełni praw publicznych,
  • posiada co najmniej wykształcenie średnie,
  • jest zdolny do pełnienia służby zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się o aktualnych ofertach pracy.

Dołącz do naszego zespołu i pomagaj innym już dziś!!

Kliknij poniżej aby poznać szczegóły.
Skip to content