Menu

Aktualności

mł.asp. Leszek Janowski wyleciał na misję do Brazzaville w Kongo

14 marca 2012
Tekst: Rafał Kowalski

Władze Konga zwróciły się o pomoc międzynarodową, za pośrednictwem ONZ (UN OCHA – Biuro ONZ ds. koordynacji pomocy humanitarnej) oraz MIC UE (Centrum Monitoringu Informacji UE). Prośba dotyczyła ekspertów do koordynacji działań po katastrofie, oceny sytuacji i szacowania skutków katastrofy. UNOCHA uruchomiło grupę UNDAC (Grupę ekspertów do koordynowania działań ratowniczych i pomocy humanitarnej na terenie katastrofy). Polska dołączyła do systemu UNDAC w 2011 r. – koordynatorem jest Departament Współpracy Rozwojowej MSZ, a centrum aktywującym system KCKRiOL.
Po rozpoznaniu wstępnym dokonanym na na miejscu grupa UNDAC wraz z rządem Republiki Kongo zgłosili zapotrzebowanie do UN OCHA o wsparcie ich misji sześcioma ekspertami–inżynierami budowlanymi z certyfikowanych wg. kryteriów ONZ grup poszukiwawczo – ratowniczych. Informacja ta została przekazana do krajów posiadających grupy certyfikowane. INSARAG (Międzynarodowa Grupa Doradcza ds. Poszukiwania i Ratownictwa, którego sekretariat działa w ramach UN OCHA) zwrócił się bezpośrednio do KG PSP, do Punktu Kontaktowego ds. polityki INSARAG, o rozważenie możliwości wsparcia misji UNDAC poprzez delegowanie na misję eksperta – inżyniera, wchodzącego w struktury USAR POLAND (polskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej, posiadającej certyfikat grupy ciężkiej zgodnie ze standardami Wytycznych INSARAG).
Zadaniem eksperta będzie ocena skutków wybuchu, szczególnie w zakresie stabilności konstrukcji budowlanych. Ekspert wzmocni grupę UNDAC, która zajmuje się szacowaniem strat po zdarzeniu oraz koordynacją napływającej pomocy humanitarnej. KCKRiOL zbilansowało możliwości w tym zakresie i wytypowało 2 osoby spełniające kryteria, z których INSARAG wybrał jedną – asp. Leszka Janowskiego, z Komendy Miejskiej PSP w Łodzi, wchodzącego w struktury SGPR Łódź, posiadającego stosowną wiedzę techniczną (inżynier budownictwa) i szczepienia do działań międzynarodowych zgodne ze Światową Organizacją Zdrowia. Misja naszego eksperta rozpoczęła się 14 marca br. i prawdopodobnie zakończy się za 8-10 dni.

Galeria zdjęć
Zobacz również
Miejskie Mistrzostwa w Halowej Piłce Nożnej Strażaków PSP
2 marca 2012
27.02.2012r. – Wypadek podczas prac remontowych, ul. Graniczna 54
28 lutego 2012

Nabór do PSP

Sprawdź czy zbliża się nabór dla kandydatów na strażaków w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

Jakie warunki musi spełniać kandydat na strażaka?

  • nie był karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzysta z pełni praw publicznych,
  • posiada co najmniej wykształcenie średnie,
  • jest zdolny do pełnienia służby zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się o aktualnych ofertach pracy.

Dołącz do naszego zespołu i pomagaj innym już dziś!!

Kliknij poniżej aby poznać szczegóły.
Skip to content