Menu

Aktualności

Trudna akcja ratownicza po wybuchu

17 listopada 2020
Tekst: Łukasz Górczyński

15 listopada 2020 roku tuż po południu miejscowością Włodzimierzów w powiecie piotrkowskim (woj. łódzkie) wstrząsnął wybuch. Jego siła spowodowała zawalenie się domu jednorodzinnego, którego zniszczona konstrukcja uwięziła troje mieszkańców.

Na miejscu w pierwszej fazie działania ratownicze prowadzili strażacy jednostek ochotniczych straży pożarnych z gminy Sulejów i okolicznych miejscowości oraz strażacy z KM PSP w Piotrkowie Trybunalskim. W krótkim czasie udało się ewakuować jedną z osób, która została przekazana zespołowi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z każdą chwilą rosła liczba ratowników i sprzętu. Na miejsce dojechały specjalistyczne grupy poszukiwawczo-ratownicze PSP z Łodzi i Poznania. Po kilku godzinach wydobyto kolejną osobę, niestety lekarz stwierdził zgon.

Strażacy po kolejnych godzinach żmudnej pracy, odgruzowania i konstruowania zabezpieczeń gruzowiska nawiązali kontakt słowny z ostatnią z poszukiwanych osób. Po dotarciu do poszkodowanego mierzyli się z upływającym czasem i dużymi elementami konstrukcji budynku, którymi przygnieciony był poszkodowany. Po wyczerpujących staraniach ratownicy wydobyli poszkodowanego z gruzowiska i przytomnego przekazali zespołowi LPR.

W trwającej ponad 10 godzin akcji ratowniczej brało udział niemal 100 strażaków, zespoły ratownictwa medycznego, Policja, pogotowie energetyczne i gazowe oraz służby samorządowe.

Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak wyraził uznanie i podziękowania dla ratowników biorących udział w tej akcji. Działaniami ratowniczymi kierował łódzki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Grzegorz Janowski. Na jego ręce komendant główny PSP przekazał list z podziękowaniem za profesjonalizm i włożony wysiłek w ratowanie ludzkiego życia.

W działaniach udział brała m.in. Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „Łódź”, w której skład wchodzą strażacy z kilku Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych naszej komendy. Strażacy z SGPR „Łódź” byli także uczestnikami zakończonej na początku sierpnia misji ratowniczej po wybuchu w Bejrucie.

Tekst: KG PSP

Zdjęcia: SGPR „Łódź”

Nabór do PSP

Sprawdź czy zbliża się nabór dla kandydatów na strażaków w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

Jakie warunki musi spełniać kandydat na strażaka?

  • nie był karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzysta z pełni praw publicznych,
  • posiada co najmniej wykształcenie średnie,
  • jest zdolny do pełnienia służby zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się o aktualnych ofertach pracy.

Dołącz do naszego zespołu i pomagaj innym już dziś!!

Kliknij poniżej aby poznać szczegóły.
Skip to content