Menu

Aktualności

WORLD POLICE & FIRE GAMES 2011 NOWY JORK

20 września 2011
Tekst: Rafał Kowalski
    23 sierpnia b.r. trzech strażaków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, na co dzień pełniący służbę w JRG 10, z lotniska im. Chopina w Warszawie wylecieli do Nowego Jorku, reprezentować PSP na igrzyskach służb mundurowych – Word Police & Fire Games 2011.     Jest to największa i najbardziej prestiżowa impreza sportowa dla przedstawicieli służb mundurowych, która cyklicznie odbywa się co dwa lata. W tym roku zawody były rozgrywane w Nowym Jorku, w dniach od 26 sierpnia do 5 września. Była to wyjątkowa Olimpiada, gdyż odbywała się w przed 10 rocznicą zamachu terrorystycznego na World Trade Center i miała charakter memoriałowy, ku pamięci bohaterskich funkcjonariuszy, którzy oddali życie niosąc pomoc ofiarom zamachu. Do rywalizacji w poszczególnych 69 dyscyplinach sportowych zgłosiło się 17000 sportowców mundurowych z całego świata.
    W konkurencjach pływackich brali udział: st.kpt. Arkadiusz Bilski i asp. Adam Markiewicz,
w lekkoatletyce st.sekc. Marcin Krzywański. Przed wylotem pytani o planowaną liczbę medali do zdobycia, skromnie odpowiadali, że chcieliby żeby każdy przywiózł chociaż jeden medal.    Początkowo Nowy Jork okazał się mało gościnny, gdyż tuż przed przybyciem samolotu z naszymi reprezentantami na lotnisko JFK, doszło tam do niewielkiego trzęsienia ziemi. Na szczęście samolot dostał pozwolenie na lądowanie. Parę dni później aura ponownie spłatała figla, gdyż NY nawiedził huragan „Irene”, który spowodował, że organizatorzy, ze względów bezpieczeństwa, przełożyli termin rozgrywania konkurencji o 3 dni. Mimo tych komplikacji trójka naszych funkcjonariuszy przystąpiła do rywalizacji. Bilans medalowy przekroczył oczekiwania łódzkich strażaków. Adam Markiewicz zdobył 6 medali (3 złote: za wyścigi sztafetowe 4 x 50 dowolnym i 4 x 50 zmiennym oraz za 100 m stylem motylkowym, 1 srebrny: za 100 m stylem dowolnym, brązowe: za 50 m stylem dowolnym i 50 m stylem motylkowym. Arkadiusz Bilski może się pochwalić 4 medalami (2 złote: za wyścigi sztafetowe 4 x 50 dowolnym i 4 x 50 zmiennym, 1 srebrny: za 100 m stylem grzbietowym, 1 brązowy: za 200 m stylem zmiennym). Lekkoatleta Marcin Krzywański ze swojej pierwszej imprezy tego typu przywiózł na piersi srebrny medal za wyścig sztafetowy na dystansie 4 x 400 m. Strażacy z Łodzi kolejny raz nie zawiedli! Ich sukcesy w tak prestiżowej imprezie niewątpliwie stanowią promocję Państwowej Straży Pożarnej, województwa łódzkiego i Łodzi zarówno w kraju  jak  i za granicą.   Po zakończeniu rywalizacji sportowej, a przed wylotem do Polski, nasi zawodnicy mieli trochę czasu na obejrzenie największych atrakcji Nowego Jorku: Statuły Wolności, Manhatanu
z Empire State Building, Time Square i Central Parku. Nie mogło też zabraknąć wizyt w kilku jednostkach tamtejszej straży pożarnej. Ogromne przeżycie stanowiło odwiedzenie Ground Zero, gdzie poprzez chwile zadumy można było oddać hołd nowojorskim strażakom, którzy poświęcili życie ratując ofiary zamachu terrorystycznego na dwie wieże WTC w 2001 roku. Czas spędzony w Nowym Jorku minął bardzo szybko i trzeba było wracać do Polski. 6 września strażacy z Łodzi szczęśliwie dojechali do macierzystej JRG 10.
Medaliści pragną podziękować za otrzymane wsparcie, które ułatwiło osiągnięcie sportowego sukcesu:
– Prezydentowi Miasta Łodzi,
– Urzędowi Marszałkowskiemu w Łodzi,
– Komendantowi Miejskiemu PSP w Łodzi,
– Aquaparkowi „Fala” w Łodzi,
– Rudzkiemu Klubowi Sportowemu,
– Ochotniczej Straży Pożarnej – Oddziałowi Ratownictwa Wodnego w Łodzi
– Dowódcy JRG 10
– rodzinom, bliskim i kolegom (za wyrozumiałość i trzymanie kciuków).
Galeria zdjęć
Zobacz również
Szkolenie dla Dowódców JRG oraz Dowódców zmian
25 lipca 2011
Uroczyste obchody Dnia Strażaka
9 czerwca 2011

Nabór do PSP

Sprawdź czy zbliża się nabór dla kandydatów na strażaków w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

Jakie warunki musi spełniać kandydat na strażaka?

  • nie był karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzysta z pełni praw publicznych,
  • posiada co najmniej wykształcenie średnie,
  • jest zdolny do pełnienia służby zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się o aktualnych ofertach pracy.

Dołącz do naszego zespołu i pomagaj innym już dziś!!

Kliknij poniżej aby poznać szczegóły.
Skip to content