Menu

Aktualności

Życzenia Jarosława Zielińskiego Sekretarza Stanu MSWiA z okazji Dnia Strażaka

4 maja 2017
Tekst: Rafał Kowalski

Szanowni Komendanci,

Funkcjonariuszki i Funkcjonariusze oraz Pracownicy Cywilni

Państwowej Straży Pożarnej,

Druhny i Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej 

W tym roku patronalne święto strażaków łączy się z jubileuszem 25-lecia ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.

Z tej podwójnej okazji pragnę wyrazić wielkie i szczere uznanie wszystkim strażakom, zarówno wykonującym swoją służbę zawodowo, jak i druhom ochotnikom za Wasze zaangażowanie i ofiarność w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Swoją wdzięczność kieruję również do pracowników cywilnych jednostek strażackich.

Funkcjonariuszki i Funkcjonariusze, Druhny i Druhowie,

jesteście stale gotowi śpieszyć na ratunek, gdy zagrożone jest ludzkie życie zdrowie, mienie czy środowisko. Z poświęceniem, często narażając samych siebie na niebezpieczeństwo, niesiecie pomoc podczas pożarów, w wypadkach komunikacyjnych czy klęskach żywiołowych.

Nazwa „Straż Pożarna” jest już dzisiaj za wąska, bowiem około 70% Waszej aktywności dotyczy innych zagrożeń niż gaszenie pożarów. To świadczy o uniwersalności i znaczeniu Waszej społecznej misji. Piękna i szlachetna dewiza strażaków „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” oznacza służbę Bogu i ludziom z gotowością do ofiary z siebie. Aby nie była ona konieczna, modernizujemy straż zawodową oraz zwiększamy wsparcie dla druhów ochotników.

Ochotnicze Straże Pożarne w Polsce to kilkaset tysięcy druhen i druhów oraz 16 200 jednostek na terenie całego kraju. Nowy sposób przekazywania dotacji jednostkom OSP podkreśla ich bardzo ważną rolę oraz sprzyja racjonalnej trosce o spójność całego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Nawiązując do myśli prezesa Związku Floriańskiego Bolesława Chomicza chcę mocno zaznaczyć, że w naszej Ojczyźnie straże pożarne będą zawsze zajmować „stanowisko im należne i godne, bo gmach każdy bez dzielnej i sprawnej ochrony istnieć nie może”.

Raz jeszcze wraz z całym polskim społeczeństwem dziękuję Funkcjonariuszkom i Funkcjonariuszom, pracownikom cywilnym Państwowej Straży Pożarnej oraz Druhnom i Druhom Ochotniczych Straży Pożarnych za Waszą opiekę i pomoc, dzięki którym nikt w naszym kraju wobec różnorodnych zdarzeń i zagrożeń nie jest pozostawiony sam sobie. Wszyscy powinniśmy uczyć się od Was pokory i altruizmu, jak uczył Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński: ,,Człowiek dopiero wtedy jest w pełni szczęśliwy, gdy może służyć, a nie wtedy, gdy musi władać. Człowiek, gdy naprawdę jest wielki, nawet gdy włada, jest służebnikiem”.

Niech Wasz Patron Święty Florian ma Was zawsze w swojej opiece.

 

Jarosław Zieliński

Sekretarz Stanu

w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

Pliki do pobrania
Zobacz również
Zwiększenie środków finansowych dla OSP
24 kwietnia 2017
Pożar składowiska opon przy ul. Tuwima
18 kwietnia 2017

Nabór do PSP

Sprawdź czy zbliża się nabór dla kandydatów na strażaków w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

Jakie warunki musi spełniać kandydat na strażaka?

  • nie był karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzysta z pełni praw publicznych,
  • posiada co najmniej wykształcenie średnie,
  • jest zdolny do pełnienia służby zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się o aktualnych ofertach pracy.

Dołącz do naszego zespołu i pomagaj innym już dziś!!

Kliknij poniżej aby poznać szczegóły.
Skip to content